Nalazite se ovde:
Forum Strane investicije u Srbiji i Nemačkoj
18.10.2018.
Envoy Conference
Fondacija Konrad Adenauer je, u saradnji sa Business Info Group, u Envoy Conference centru održala 28. ekonomsko-politički forum pod nazivom Strane investicije u Srbiji i Nemačkoj.
Na Forumu je predstavljena specijalna publikacija "100 najvećih, 100 najboljih kompanija 2008-2018" sa rangovima najvećih i najuspešnijih kompanija od početka Svetske ekonomske krize do sada, po parametrima
ukupnog prihoda, profita, izvoza itd. kako zbirno, tako i po privrednim granama.Govornici su bili dr Paul Kovic iz ekonomskog saveta Hrišćansko demokratske unije Nemačke (CDU), dr Aleksandra Tomić, potpredsednica Odbora za privredu i poslanica srpskog parlamenta, prof. dr Zoran Jeremić, profesor, Željko Popović, upravnik Carinarnice Beograd i prof. dr Goran Radosavljević, profesor.
Aleksandra Tomić je naglasila da su strateški ciljevi Srbije pre svega stabilnost države u bezbednosnom smislu, kao i ulazak u Evropsku uniju, uz očuvanje i unapređivanje saradnje sa zemljama poput Sjedinjenih Američkih Država, Rusije i Kine.
Profesor Zoran Jeremić predstavio je svoje istraživanje i publikaciju "100 najvećih, 100 najboljih 2008-2018" u izdanju Business Info group. Kao svetle primere kompanija koje posluju u našoj zemlji naveo je Hemofarm, Tetrapak i Tigar tajers.
"Već danas imamo stotinak kompanija koje koriste uslugu takozvanog kućnog carinjenja gde im se roba sa granice dostavlja direktno u sedište, bez odlaska na carinjenje, jer su one osposobljene za vršenje carinjenja u svom sedištu. Isti princip važi i prilikom izvoza robe, što u mnogome pospešuje poslovanje tih kompanija", rekao je i najavio da će do 2023. godine Srbija preći na bespapirno poslovanje, gde će sve ići elektronski.
Profesor Goran Radosavljević je izrazio zabrinutost da princip davanja subvencija novim stranim kompanijama u Srbiji nije dobar na duže staze i da je vrlo moguće da je Srbija insistiranjem na tome napravila grešku koju će teško ispraviti u narednom periodu, ako se ne poradi na infrastrukturi i administraciji sistemski.
Govoreći o svetskim gigantima, naveo je da polovinu kapitala celokupnog tržišta obrću kompanije iz četiri ključne oblasti: auto-industrije, hemijske industrije, naoružanja i ICT-a, dok su svi drugi u onoj drugoj polovini.
"Srbija u tim oblastima od bitnijih kompanija ima Hemofarm, Fiat i SDPR, ali da li je iskorišćen njihov pun potencijal, veliko je pitanje", istakao je Radosavljević.
Govornici su, takođe, izrazili zabrinutost po pitanju mogućnosti zapošljavanja mladih i nedostatka kvalifikovane radne snage, budući da mladi sve češće biraju da odu u inostranstvo.